KARTEPE

Kartepe Sapanca Gölü'nün kıyısında ve Kartepe'nin eteklerinde yer alan Maşukiye, eski ismiyle Voçha Hable, yaklaşık 6.500 nüfuslu, iki mahalleli Kartepe ilçesinin bir beldesidir. 1860 yılında Osmanlı ile ilişkiler kurmak için Abhaz ve Çerkes gruplar Maşukiye'nin kurucuları olarak kabul edilmektedir.

Şehirden kaçanların, yerli turistlerin ve Kartepe'de kayaktan sıkılıp çevreyi gezmek isteyenlerin uğrak noktası, şirin bir köy Maşukiye. Kiremitte pişen taze alabalıkları, taptaze sebzelerle hazırlanmış mezeleri ve salatalarıyla lezzetli ve uygun fiyatlı restoranları ve Maşukiye'ye gitmek için güzel sebeplerden.

Maşukiye'nin ismini nasıl aldığına dair birçok söylenti var; ancak bunlardan en popüleri şu ikisinin etrafında yoğunlaşıyor: Osmanlı zamanında Çerkeslerin yaşadığı Maşukiye'ye saray görevleri harem içib güzel kadın aramaya gelirlermiş. Erkek sevdiği zaman "aşık", kadın sevdiği zaman "maşuk" debdiği için köyün ismi Maşukköy olarak kalmış. Zamanla Maşukköy söylemesi zor olduğu için Maşukiye'ye dönmüş.

Example blog post alt
Example blog post alt

Eğer siz de kayak tatili yapmak ya da sessiz, sakin şömine başında oturup yağan karı izlemek istiyorsanız kış aylarında Kartepe'ye gitmelisiniz. Özellikle kayakseverler için not düşmek gerekirse, Kartepe'de kayak sezonu aralık ortası gibi başlayıp mart aynının başında bitmektedir.

Kayak sezonu dışında da eşsiz doğası ve beldelerinin kültürel ve tarihsel dokusu nedeniyle Kartepe'ye gidip, Maşukiye'nin sokaklarında gezebilir, dere kenarında Alabalık yiyebilirsiniz.

İstanbul'dan özel aracıyla seyahat edecek yolcuların TEM otoyolundan İzmit ve Kartepe tabelasını takip ederek 1 saat ile 1 buçuk saat arasında keyifli bir yolculukla Kartepe'ye varmaları mümkün. Ankara'dan gelen yolcular ise yine TEM otoyolunu kullanarak, Sapanca gişelerden geçtikten sonra İzmit istikametinde devam edelerse 8 km sonra Maşukiye'ye varacaklar.